Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co dělat,když nám morčátko onemocní?

8. 5. 2007

Rýma

I když rýma neprobíhá u morčátek stejně jako u lidí,nejde o žádné banální onemocnění.Rýma může z ničeho nic přerůst v zápal plic!

Příznaky:morčátko hlučně,ztěžka dýchá,teče mu z nosu(poznáte podle mokrých chloupků v oblasti nosu a tváří a kašle.

Léčba:morčátko přeneste do teplé místnosti a jeho klec umístěte na místo,kde nebude táhnout(u dveří),ale ani ne k radiátoru(mohlo by dojít k přehřátí)!Jestliže budou potíže přetrvávat,dojděte s morčínem k vetovi!

Průjem

Průjem může mít různé příčiny.Buď morčín snědl něco,co mu nesedlo(hodně zeleného krmiva např. jetele) nebo má morčín před sebou boj s vnitřními parazity(např. salmonela).

Příznaky:trus morčátek je měkký a kysele páchne.

Léčba:odstraňte morčínovi z klece veškerou zelenou potravu včetně ovoce a zeleniny a zanechte pouze seno,čerstvou vodu popřípadě tvrdý chléb na hryzání.Pokud průjem bude trvat déle jak dva dny,okamžitě zajděte k vetovi!!!

Zácpa

I když zácpa není tak nebezpečná jako průjem,neměli bychom ji podceňovat.

Příznaky:morče nežere a ani nemá žádné výkaly.

Léčba:morčátku zajistěte dostatek čerstvé vody a pečlivě omytou čerstvou zeleninu.Pokud i v blízkosti nejoblíbenějších pochoutek nebude morčátko stále jíst,zajděte jako vždy k vetovi!

Přerostlé zuby:

Morče je hlodavec.To znamená,že mu zuby neustále dorůstají,a proto si je musí pravidelně obrušovat.Pokud se tomu tak nestane,musíme zajít k veterináři,který morčátku zoubky spešl nástrojem zkrátí.

Prevence:přerůstáním zubů můžeme samozřejmě zabránit tím,že morčátku budeme pravidelně podávat potravu,vhodnou na obrušování zubů např. :

  • Tvrdý chléb(samozřejmě neplesnivý!!!!)
  • Vetvičky z ovocných stromů(ne z jehličnanů a dalších jedovatých stromů a keřů!)
  • A spešl tyčinkami,které se prodávají ve zverimexech.Většinou je to dřevěná tyčka obalená zrním s různými příchutěmi(med,ovoce,zelenina,kokos,...)

Příznaky:A když už zoubky přerostou poznáme to nejčastěji podle výrazného slinění.Morčík také může přestat jíst.V tomto případě pokud zkontrolujete hlodáky,jsou zahnuté dozadu.

Morčátka se musejí často potýkat s vadami chrupu,proto musíte jejich chrup pravidelně kontrolovat.Hlodáky u postižených morčátek nenasedají tak,jak mají,a proto se nemohou obrušovat a nezadržitelně rostou.V takovémto případě musí veterinář jednou za 2-3 měsíce hlodáky zkrátit.

Toxémie

Toxémie neboli nemoc březích samic,je metabolické onemocnění,které může být způsobeno jakýmkoli nepříznivým vlivem(stres,průvan,chlad,...).Napadá samičky buď 2 týdny před porodem nebo týden po porodu.Jakmile přehlédnete první příznaky,je jen velice malinká naděje na uzdravení morčátka.Toxémie má velmi rychlý průběh a i přes dlouhou a složitou léčbu končí v drtivé většině případů smrtí.

Příznaky:jeden z prvních příznaků toxémie je nechutenství,odmítání veškeré potravy a vody.Postupně začíná i slintat (sliny páchnou po acetonu) a z hodiny na hodinu ubírá na váze.Odmítá potravu a stále sliní...nastávají křeče a nakonec umírá.

Léčba:dodávání tekutin a energie injekční stříkačkou,popř. ústně.Nejlépe uděláte,když samičku přenesete na teplé,tiché místo,zajistit jí dostatek tekutin a energie a podávat antibiotika a probiotika.

Pododermatitida

Jedná se o nemoc obézních morčat či morčínů,které jsou nuceni přežívat na příliš drsné podestýlce.

Příznaky:na spodní straně paciček se objevuje zesílená kůže(může vám připomínat mozol nebo strup).Pododermatitidě se dá předejít,tím,že morčátku pořídíme měkkou podestýlku a budeme ho chránit před obezitou(nebudeme zvyšovat denní dávky potravy! a nedáváme více pamlsků než je nutné).

Léčba:Různými mastmi,desinfekcemi,užíváním antibiotik.Postižené morčátko musí být přenesenou na jinou,měkčí podestýlku.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář